Günlük hayatımızda kullandığımız e-postaların, konu alanında, severek kullandığımız emojilere yer vermek, etkili pazarla stratejileri açısından ne kadar doğru? E-postaların konu kısmında emoji kullanılmak isteniyorsa eğer pazarlama açısından dikkate alınması gereken önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

E-posta servislerinin emoji destekleme durumunu gözden geçirin
Güncel ve popüler olan e-posta servislerinin birçoğu emoji kullanımına uygun olsa da, mail kullanıcısı, gönderdiğiniz maillerdeki emojileri gösteren bir e-posta sağlayıcısı kullanmıyor olabilir. Popüler olmayan ancak kullanımı bulunan servislerin emojileri görüntülemeyeceğini unutmayın.

Sözcüklere karşılık gelecek emojiler kullanmayın

Karşınızdaki kişiye kendinizi net ve anlaşılır bir şekilde ifade etmeye çalışırken, kelimelere karşılık gelecek emojiler kullanmaktan kaçının. Bu tür emoji kullanımı, iletilmek istenen mesajın doğru anlaşılamamasına yol açabileceğini ya da istenen etkiyi yaratmayacağını unutmayın.

A/B Testlerini Kullanın

A/B testleri ile e-postalarınızda konu bölümünde gerçekleştireceğiniz değişikliklerin nasıl tepki oluşturduğunu analiz edin. Aldığınız tepkilere göre düzeltmeler gerçekleştirin. Analizleri mutlaka belirli aralıklarla yapmaya ve analiz sonuçlarını değerlendirmeyi alışkanlık haline getirin.

Kullandığınız Emojilerin Farklı Görünebileceğini Unutmayın

E-posta servislerinin kullandığınız ve sizin gördüğünüz emojileri, farklı şekillerde gösterebileceğini unutmayın. Ortaya çıkan uyumsuzlukların, markanın hedef kitlesinde karışıklığa sebep olacağı gerçeğini göz ardı etmeyin. Anlamsız emojilerin, gönderdiğiniz mailin spam olarak anlaşılmasına ya da dikkate alınmamasına yol açabileceğine de dikkat edin.

Markanıza ve hedef Kitlenize Uygun Olmayan Emojiler Kullanmayın

Özellikle markanın, potansiyel kullanıcılarına ulaşmasında hangi kitleye hitap ediyorsa ona uygun olacak emojilerin kullanılmasına dikkat edin. Konuyla ve markayla alakasız emojilerin, marka tanıtımı ve konuya olan dikkati azaltacağını ya da ortadan kaldıracağını unutmayın.

Emoji Kullanımını Uygun Seviyede Tutun

Sosyal medya yönetiminin her aşamasında olduğu gibi, e postaların konu bölümünde emoji kullanılmak isteniyorsa bu isteğin abartıya kaçmamasına dikkat edin. Konu metninin emojilerle doldurulduğu bir e posta, alıcısını memnun etmekten ziyade rahatsız edebilir. Emoji dozunu ayarlarken, doğru tepkilerin elde edilme durumunu mutlaka belirli aralıklarla analiz edin. Analiz sonuçları doğrultusunda değişimler gerçekleştirerek, hedef kitleniz için en iyisini ortaya çıkartın.