Şimdi Dijitalin Meyvesini Yeme Zamanı!
Menu

E-Posta Pazarlama

Gelen Kutusunda Rekabet Edin!

En gelişmiş online pazarlama kanallarından biri olmasına rağmen; her yıl yenilikler ve heyecan verici fırsatlar sunmaya devam eden e–posta bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bu durum bize neden pazarlamacı ve abonelerin e–postayı bu kadar sevdiklerini bir kez daha hatırlatıyor.

Danışmanlık Alın!

E-Posta Pazarlama Yönetimi

(c) designmodo.com

E-Posta pazarlama nedir ve markanız için ne yapar?

İnternet kullanıcıların %85’i, sosyal ağları kullananların %62’siyle kıyaslandığında daha çok e–posta gönderiyor ve alıyor. Online satışlarınızı, internet sitesi ziyaretlerini arttırmanızı sağlıyor. Müşteri bağlılığı yaratarak insanları mağazalarınıza getirmenize ve firma profilinizi geliştirebilmenize imkan sağlıyor. İnanılmaz derecede çok yönlü bir mecra!

(c) designmodo.com

E-Posta pazarlama neden önemlidir?

E–posta pazarlama uygun maliyetli, hızlı ve ölçülebilirdir. Geleneksel pazarlama ve reklamcılığa kıyasla, e– posta; her iletişim için verimlilik, erişim, hedefleme kabiliyeti ve düşük maliyeti bir araya getirmek gibi özel avantajlar yaratır. Belki de en güçlü avantajı ölçülebilir olmasıdır. Kampanyanızın nasıl ilerlediği konusunda pek çok geri bildirim ve detaylı veri elde edersiniz.

(c) designmodo.com

E-Posta pazarlama için ne yapmak lazım?

Uygun maliyetli olması nedeniyle e–posta, harcadığınız her kuruşun daha fazlasını geri kazanmak isteyeceğiniz mükemmel bir iletişim aracıdır. Bu da e–postayı anında satışlar ve uzun vadeli iş başarısı için önemli kılıyor. Yapılması gereken en iyi iş, iyi uygulanan bir e–posta pazarlama kampanyasıdır. Bu tür kampanyalar sadece satış yapmaz; aynı zamanda markanızı da güçlendirir, ilişki kurar. İletişimlerinize bugün değerli olan bir şeyi katarak geleceğe yatırım yapmış olursunuz.

(c) designmodo.com

E-Posta pazarlamayı markanız adına nasıl yapıyoruz?

Başarılı e–posta pazarlama, izin kavramıyla başlar: Sadece sizden talep edenlere e–posta gönderiyoruz. Aboneleriniz hakkındaki bilgiyi, doğru mesajla doğru kişileri hedef almak için kullanıyoruz. Mesajın içerik ve zamanlamasının her bir alıcıya göre uyarlandığı bire bir otomatik e–postalar gönderebiliyoruz. Kime göndereceğimizi, ne söyleyeceğimizi ve ne sıklıkla söyleyeceğimizi planlıyoruz. Okuyan kişilerin ne yapmasını istiyorsunuz? Alışveriş yapmalarını mı? İnternet sitenizi ziyaret etmelerini mi? Cevaplar, ulaşmayı arzu ettiğiniz e-posta hedef kitleniz ile ilgili ilk adımımız oluyor.

E-Posta Pazarlama İle İlgili Merak Edilen 18 Soru ve Cevabı


Sosyal, mobil ve gerçek zamanlı mesajlaşma gelişmeleri açısından yenilikler ve fırsatların var olduğunu görüyoruz. Bunların tümü de sonuç getiren e-postaların yaratılmasında bize yardımcı olur.

E-posta pazarlama ne işe yarar?

Online satışlarınızı, internet sitesi ziyaretlerinizi arttırabilirsiniz. Müşteri bağlılığı yaratarak insanları mağazalarınıza getirebilir ve firma profilinizi geliştirebilirsiniz.

Ayda kaç kez e-posta göndermeliyiz?

Belki de bir e–posta pazarlama programının en önemli kısmı, ne sıklıkla e–posta gönderileceğine karar vermektir. Doğru cevap, hitap ettiğiniz kesim ve içeriği belirlediğinizde ortaya çıkar.

E-postaları haftanın hangi günü göndermeliyiz?

Bu konuda da okuyucularınız ve içeriğiniz size rehberlik etmelidir. İçgüdülerinize güvenebilirsiniz ya da neyin işe yaradığını görene dek alternatifleri test etmelisiniz.

E-posta göndermek için en uygun saat kaçtır?

Günün belirli bir saati: Çalışan insanları hedef alıyorsanız, e–postalarınızı gün içinde mi göndermelisiniz? Müşterinizin iş çıkışı kontrol edebilecekleri kişisel hesaplarına (Hotmail gibi) gönderim yapacaksanız, akşamları mı tercih etmelisiniz? Yoksa hedef kitleniz mobil e–postayı çok sık mı kullanıyor? Akıllı telefonların yaygınlaşması, in- sanların e–postalarını diledikleri yerde ve diledikleri zamanda kontrol edebilecekleri anlamına gelir. O halde gönderiminizi her an yapabilirsiniz.

E-posta listelerimizden izin almadan e-posta göndersek ne olur?

Yasalar gereği doğru bir hamle değildir ve cezası vardır.

E-posta açılma oranlarında başarı yüzde kaçtır?

Açılma oranınız %10’u geçtiyse e-postanız başarılıdır.

E-posta listesi satın almalı mıyız?

Dışarıdan bir e–posta listesi satın almak, basit ve hızlı bir yöntemdir. Etrafta bu satılık listelerden fazlaca bulabilirsiniz; genellikle bu listedeki kişilerin kendi adres- lerinin başkalarına satılması için memnuniyetle izin verdikleri iddia edilir. Satın alınmış bir listede yer alan e–posta adresleri, e–posta listenize kayıt yap- tırmadılar. Sizden e–posta beklemiyorlar ve dolayısıyla da potansiyel müşterileriniz arasında yer almıyorlar. Söz konusu kişi- lere e-posta gönderdiğinizde tanımadıkları bir firmadan ilgilenmedikleri ve talep etmedikleri bir içerik ile ilgili bilgi almış oluyorlar. Aslında gereksiz e-postanın tanı- mı tam da budur.

Web sitemiz üzerinde e-bülten aboneliği almalı mıyız?

E-posta satın almak yerine kendi online kanallarınız üzerinden e-bülten kaydı almak hem yasaldır hem de gerçekten sizden haber almak isteyen kişilerle iletişimde kalırsınız.

E-postalara e-posta listesinden çıkma için tıklayın butonu eklemeli miyiz?

Bir e–posta tasarladığınızda abonelik iptali linkinin kolay bulunabilir ve kolay kullanılabilir olduğundan emin olun. Okuyuculara bültenlerinizin aboneliğini kolaylıkla iptal etme fırsatı sunmak izinli e–posta pazarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Ayrıca daima karşı karşıya geldiğimiz tüm spam karşıtı kanunların en önemli koşuludur.

Gönderdiğimiz e-postanın analizlerini görebilecek miyiz?

Kaç e–posta “açıldı”, Kaç alıcı en azından bir bağlantıya ve her bir bağlantıya tıkladı, Kaç e–posta geri döndü, Kaç kişi aboneliğini iptal etti gibi soruların cevaplarını alabileceğiniz bir raporlamayı servis sağlayıcınızdan talep edebilirsiniz.

Test e-postası almak önemli midir?

Önceden oluşturulmuş profesyonel şablon kullanıyor olsanız bile, göndermeden önce her bir bülteni bir tasarım ön izleme deneme aracıyla çalıştırmanız önemlidir. İstemciler arasında en iyi şablonların bile bazen görüntüleme sorununa yol açtığı ufak farklılıklar vardır.

HTMl bültenler daha iyi mi sonuç verir?

HTML bültenler (resimler, renk- ler, farklı yazı tipi boyutlarını yayınlayan e–postalar) abonelere çok daha çekici ve marka dostu bir görünüm sunmaktadır.HTML bültenler ayrıca müşterilerinizin e–postalara nasıl cevap verdiği konusunda daha fazla bilgi sağlayan takip kodlarını dâhil etmenize de izin vermektedir. Sade- ce metinden oluşan e-postalar kesinlikle daha kişisel olarak değerlendiriliyor.

E-Posta konu başlığı neden önemlidir?

Ön başlık e–postada ilk görünecek parçadır ve gön- derinizin asıl mesajını açıklamak ya da daha fazla okumaya teşvik etmek amacıyla kullanılması gerekmektedir.

E-postalara online görüntüleme linki eklemeli miyiz?

Online görüntülenme linki e-postanın web sayfasında görüntülenmesini sağlar. Bazı aboneler, bültenleri web sayfasında okumayı tercih ederler.

E-posta listesinden çıkanlara e-posta göndermeye devam etmeli miyim?

E-posta listenizden çıkarak sizinle iletişimini kesen bir kullanıcıya tekrar tekrar e-posta göndermeniz işinize yaramayacaktır. Tekrar e-posta göndermek yerine kullanıcıların neden e-posta aboneliğinden çıktığını sorgulamalısınız.

Geri dönen e-postalar ne demek?

Geri dönen e–postaların yüzdesi size alıcı sistemler tarafından kaç e–postanın kabul edilmediği konusunda bilgi verir. Bununla birlikte geri dönme (“Reddetme”) mesajları bu durumun nedenini açıklar.

Gönderdiğimiz e-postalar spam klasörüne düşer mi?

Elbette düşer, eğer izin alınmamış satın alınmış e-posta listelerine e-posta gönderiyorsanız kullanıcılar tarafından spam olarak işaretlendikçe kara listeye alınabilir artık hiç gelen kutusuna düşmeyebilirsiniz.

Profesyonel bir e-posta pazarlama için markanız adına biz ne yapıyoruz?

E–posta ve diğer dijital kanallar vasıtasıyla daha etkili iletişim kurmanıza ve satış yapmanıza yardımcı olmak amacıyla teknolojiler ve hizmetler geliştirirken stratejiler, üretim ve teknik çözümler konusunda size yardımcı oluyoruz.