Şimdi Dijitalin Meyvesini Yeme Zamanı!
Menu

Sosyal Medya İçerik Yönetimi

Kulağa Herkes Gibi Gelmeyi Bırakın!

Düzenli olarak paylaşacak sıcak haberleriniz yoksa ne hakkında konuşurum diye düşünüyor olabilirsiniz. Eskiden sadece haber değeri taşıyan şeyleri olduğunda konuşan markalar; bugün ilgili olmak ve akılda kalmak için sadece büyük haberleri olduğunda değil çok daha kısa sohbet etmenin bile yolunu arıyor. İçerik, bir kaynağı paylaşırken bir soruna çözüm üretiyor, müşterileri eğitiyor, satın alma davranışını tetikliyor.

Danışmanlık Alın!

Sosyal Medya İçerik Yönetimi

(c) designmodo.com

İçerik nedir ve markanız için ne yapar?

Potansiyel müşterilerinizin ürün ve hizmetleriniz hakkında soruları vardır. İçerik, o soruları kısa ve öz bir şekilde yanıtlayan, satışa ve bağlılığa giden en kestirme yoldur.

(c) designmodo.com

İçerik üretmek neden önemlidir?

Diğer pazarlama türlerinin tersine “İçerik pazarlaması”nın son kullanım tarihi yoktur ve müşterilerinizi satın almayı düşündükleri birşey hakkında eğitir. Müşterilerinizin satın alımının önündeki engelleri ve itirazları giderir. Markanızın vücut bulmasını sağlar.

(c) designmodo.com

Sosyal medyada içerik üretmek için ne yapmak lazım?

Markanıza sosyal medya içeriği üretirken kendimizi müşterilerinizin yerine koyup düşünüyoruz; “Hangi sorularıma cevap alamadım?” bu soruya yanıt olacak, kullanıcıların hergün sizden istekli bir şekilde haber alacağı bir yayıncılık gerçekleştiriyoruz.

(c) designmodo.com

İçerik yönetimini markanız adına nasıl yapıyoruz?

Müşteri hikayeleri yoluyla müşterilerinizin ürün ya da hizmetlerinizi nasıl kullandıklarını, onların yaşamlarına nasıl değer kattığını, hangi sorunlarını gidereceğini ve gereksinimlerini nasıl karşılayacağını içeriklerle anlatıyoruz. İyi içerik hikaye anlatmak değil, bir hikayeyi iyi anlatmaktır diyoruz.

İçerik Yönetimi İle İlgili Merak Edilen 18 Soru ve Cevabı


Markanızı herkesten daha iyi tanıyın. Marka hikayenizi net bir şekilde açıklayın ve misyonunuza dayanarak ayırt edici bakış açınızı dile getirin. Müşterilerinizi tanıyın ve geceleri uykularını kaçıranın ne olduğunu öğrenmeye çalışın. Endişelerini ve amaçlarını yorumlayın, nelere önem verdiklerini araştırın. Markanızın günlük yaşantılarında onlara nasıl yardımcı olacağını düşünün.

İyi bir içeriğin daima bir hedefi vardır, bir niyetle yaratılır. Böylece eylem tetikleyicilerini de beraberinde getirir. Sohbet edermişcesine, kişilikle, empatiyle ve gerçek duygularla konuşun.

Hangi mecralarda içerik üretmeliyiz?

Önceliğiniz her zaman hedef kitlenizi gözlemlemek ve hedef kitlenizin yoğun olarak kullandığı mecralarda yer almak. Her sosyal mecranın kendine özel bir hedef kitlesi vardır. Örneğin Snapchat çoğunlukla 13-25 yaş arası gençlerin kullandığı bir mecra iken Pinterest 22-44 yaş arası yoğun olarak kadınların kullandığı bir mecradır. Sizler de bu mecralar arasında hedef kitlenize göre yerinizi almalısınız.

Günde kaç içerik yayınlamalıyız?

Her gün bir adet içerik kesinlikle yayınlamalısınız. İçerik sayınızı maksimum üçe çıkarabilirsiniz.

İçerikleri hangi saatlerde yayınlamalıyız?

İçeriklerinizi yayınlayacağınız saatler mecraya göre değişkenlik gösterir. Sosyal ağların istatistik alanlarında hedef kitlenizin gün içerisinde hangi saatlerde online olduğunu görüp içerik yayınlarınızı o saatlerde yapmalısınız.

Özel gün ve haftalarda içerik yayınlamalı mıyız?

Bir yılda 187 tane özel gün var. Bu özel günler içerisinde dini ve milli bayramlar da yer alıyor. Ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kitle örneğin sağlık çalışanlarından oluşuyorsa Tıp Bayramı, Hemşireler günü gibi özel günleri değerlendirebilirsiniz. Dini ve milli bayramlar ise toplumun tüm kesimini ilgilendirdiği için içerik yayınlayabilirsiniz.

İçerik yönetiminde iletişim tonumuz ne olmalı?

Sosyal medya içeriklerinizi üretirken içerik metninde bir iletişim tonu kullanmalısınız. Kullanıcılarla senli-benli samimi bi iletişim tonunu ya da sizli-bizli mesafeli bir iletişim tonunu tercih edebilirsiniz.

Kullanıcılarla içerikler üzerinden iletişim kurabilmek için ne yapmalıyız?

Sosyal medya içeriklerinizde aksiyon alacak online indirilebilir dökümanlar hazırlayabilir, soru sorabilir veya kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Kaç farklı sosyal medya içeriği üretebiliriz?

İçeriklerinizi metin, görsel, linklendirilmiş içerik, gif, video, e-kitap gibi farklı şekillerde oluşturabilirsiniz.

Tüm mecralarda aynı içerikleri mi yayınlamalıyız?

İçerik planınızda yer alan içerikleri tüm mecralarda yayınlayabilirsiniz. Yalnızca mecraların görsel ve metin ölçülerne dikkat ederek yayın yapabilirsiniz. Örneğin Facebook’ta paylaşılan görselin ebadı 1200*1200 iken Twitter’ın görsel ölçüsü 1024*512’dir ve Twitter’da 140 karakter sınırı vardır. Bu ayrıntılara dikkat etmek gerekir.

İçerik yönetiminde samimi mi olmalıyız mesafeli mi?

Bu tamamen markanızın konumlandırılmasıyla ilgilidir. Buna doğru cevabı verecek olan markanızdır.

İçerik yönetiminde telifsiz görsel kullanmak sakıncalı mıdır?

Telif hakları sosyal ağların önemsediği ve koruduğu bir noktadır. Telifli görsel temin eden stok fotoğraf sitelerinden bu anlamda yararlanabilirsiniz.

İçeriklerimizde paylaşım değerini nasıl arttırabiliriz?

İnsanların ilgi göstereceği, dikkatlerini çekecek özellikle gündemle alakalı gerçek zamanlı içerikler oluşturduğunuzda içeriklerinizin paylaşım değerini artacaktır.

Gelen yorum ve mesajlara ne kadar zamanda geri dönüş yapmalıyız?

Soru ve mesajlara ne kadar hızlı geri dönüş yaparsanız o kadar kullanıcılarae fedakar bir imaj vermiş olursunuz. Çok hızlı geri dönüşler yapamıyorsanız örneğin 1-3 dakika arasında en azından 24 saat içerisinde geri dönüş yapmaya özen gösterin.

Şikayetlerle nasıl başa çıkabiliriz?

Sosyal medya içeriklerinizin altına gelen şikayetleri asla silmeyin çünkü kullanıcılar farkettiğinde öfkeleri daha da artacaktır ve bir krize neden olabilir. Kullanıcıların şikayetlerini dinleyin, iletişime açık olduğunuz diğer kullanıcılar tarafından da takdir edilsin.

Sosyal medyada kampanya ya da yarışma yapmalı mıyız?

Dönemsel olarak kampanya yaparak indirimli ya da hediye ürün-hizmet vererek kullanıcılarla aranızda bir köprü kurabilirsiniz. Yarışmalar eğlence pazarlaması için en iyi örneklerdendir. Özel günlerde örneğin anneler günü, sevgililer günü, kadınlar günü, babalar günü gibi insanları markanıza yakınlaştırabileceğiniz günleri değerlendirebilirsiniz.

Sosyal medya içeriklerinde emoji kullanmalı mıyız?

Emoji kullanıcılar tarafından severek kullanılıyor, içerik metinleri renklendirmek ve dikkat çekmek adına önemli.

Bir içeriği nasıl viralleştirebiliriz?

Paylaşılabilir içerik ürettiğinizde içeriğiniz viral bir şekilde sosyal ağlardan yayılabilir. Bunun için gündemi takip edebilir ve doğru içeriği yayınlayabilirsiniz.

Sosyal medya içeriklerimizi reklamla desteklemeli miyiz?

Facebook sayfasında yayınlanan her içerik sayfayı beğenmiş olan kişilerin sadece %1’ine organik olarak gösteriliyor. Bu yüzdelik dilimi yukarı taşımak yani içeriklerini sayfanızdaki daha fazla insanla buluşturmak adına içerikleri reklamla öne çıkarabilirsiniz.

Profesyonel bir sosyal medya içerik yönetimi için ne yapmalıyız?

Hedefleriniz doğrultusunda haftalık ya da aylık olarak düzenli bir şekilde içerik planlarınızı oluşturan, içeriklerinizi yayına alan ve takibini yapan, kullanıcılar ile iletişimi sağlayan ve aylık olarak size bunu raporlayan bir ekiple çalışmalısınız.