Kadın doğum doktorlarının internetten yeni hasta bulmak için yapmakta oldukları dijital pazarlama çalışmasının ikinci aşamasını ise dijital reklam yönetimi oluşturmaktadır. Dijital reklam yönetimi kadın doğum doktorlarının potansiyel hastalarına ulaşması için oluşturdukları ücretli mesajladır.

Reklamlar için önemli olan belli bir bütçe ile belli bir zaman içerisinde reklamın verilmesidir. İkinci önemli nokta ise reklam düzenli olarak verilmesidir.

Burada iki türlü yanlış düşünce vardır. Birincisi ilk aydan çok büyük bir bütçe vererek çok fazla hastanın geleceği yanılgısına düşmek, ikincisi ise bir ay verelim de deneyelim demektir.

İki düşüncede bir stratejisi değildir, tamamen öngörüdür fakat kar getirmeyecektir.

Metropoldeki hastalara ulaşmak istiyorsanız reklamınızın en iyi geri dönüşünü alabileceğiniz mecra instagram olacaktır. Eğer daha çok metropolden uzak hastaları hedefleyecek olursanız facebook reklamlarını bir adım daha önce tutmanızda fayda olacaktır.

Facebook’ta reklam verebilmek için facebook sayfanız yani beğen sayfanız olmanız gerekmekte. İnstagram’da reklam verebilmek için ise instagram hesabınızı ticari hesap segmentine çıkarmanız gerekmektedir.

Kadın doğum doktorlarına internetten hasta kazandıran reklam modelleri şu şekildedir:

1. Gönderi Etkileşi Reklamları
Bu reklam modeli hem facebook hem de instagram gönderilerinize hedef kitleniz doğrultusunda daha fazla potansiyel hastaya ulaşmak için kullanabilirsiniz. Bu reklamların hem maliyetleri uygundur hem de yaş, cinsiyet, lokasyon ve ilgili alanı seçmenize olanak sağlar.

2. Video Görüntüleme Reklamı
Görüntüleme başına maliyeti 1-3 kuruş arasında değişen en uygun fiyatlı reklam modelidir. Bu reklam modelini sosyal medya yönetiminde haftalık olarak çekeceğiniz kısa videoları daha fazla potansiyel hastaya izlettirme için kullanabilirsiniz.

3.Veritabanı Reklamı
Farz edelim ki önceden A isimli bir hastanede görev alırken artık B isimli bir hastanede görev almaktasınız. A hastanesindeki hasta kayıtlarınızı (E-posta ya da telefon yeterli) facebook reklam paneline yükleyerek eski hastalarına artık B Hastanesinde hasta kabulüne başladığınızı belirten gönderilerinizi gösterebilirsiniz.

Yukarıda reklam modelleri ile kadın doğum doktorlarının internetten yeni hasta bulmasının önünde hiçbir engel yoktur. Sadece yapmış olduğunuz bu yatırımı destekleyip daha
da fazla geri dönüş elde etmenizi sağlayacak ipuçları vardır.

Birincisi sosyal medya yönetimi ve reklam yönetimi birbirini destekler. Biri olmadan diğeri, diğeri olmadan da biri tek başına yeterli olmayacaktır.

İkincisi ise reklam süresiz bir çalışmadır. Unutmayın ki reklamı durdurmak zamanı durdurmaktan farksızdır.